Skip to main content

Nawet dziś, a piszę to w ostatni dzień roku, w salonie sprzedaży okien przy ulicy Bałtyckiej odwiedzają nas Klienci. W sytuacji, która nie sprzyja zabawie, jaką można sobie wymarzyć na zakończenie starego roku, mamy trochę więcej czasu i wielu z nas już zaczyna planować przyszły – mamy nadzieję – dużo lepszy rok. Bardzo nas to cieszy, bo to do czego zawsze namawiamy to spotkanie z nami na jak najwcześniejszym etapie budowy, a nawet projektu. Dlaczego?

Precyzyjny koszt okien z montażem

W momencie w którym musicie się Państwo zdecydować na projekt, można przekalkulować koszty w sposób pewniejszy niż opierając się jedynie na dostępnych w Internecie zestawieniach kosztów przy których zawsze jest zresztą zapis że „nie jest to oferta”. Mało tego, ceny bywają zdezaktualizowane, zestawienia nie zawierają kosztów (pełnego) montażu lub bardzo istotnych elementów, jak ciepłe poszerzenia podprogowe, termolistwy (tzw. „ciepłe parapety”) itd.

Nietypowe wymiary okien

Zdarza się że często niesamowite wizje architektów przekonują Klientów wizualizacjami: wielkie przeszkleniarobią wrażenie, jednak źle dobrane proporcje w długości boków okien sprawiają nieraz, że muszą być zastosowane dużo grubsze szkła, co jednocześnie ogranicza ilość światła które dostaje się do wnętrza domu oraz dodatkowo obciąża skrzydło więc muszą być zastosowane ponadnormatywne zawiasy. Tak jak skrzydło, tak obciąża się dodatkowo kieszeń inwestora.

Zdarzało się że trafiali do nas Klienci, w których domach zbyt wysoko zaprojektowano nadproża. Zostały przekroczone granice możliwości PCV i w efekcie trzeba było zastosować konstrukcję aluminiową, której kosztu Klient nie przewidywał, planując budowę. Oczywiście da się przecież nadmurować otwór… tylko co, jeśli okno miało być od samej podłogi? Szczególnie boli gdy zabraknie kilku centymetrów…

Okno kuchenne: blat jako parapet

Innym przykładem, a jakże popularnym jest okno kuchenne bez parapetu wewnętrznego, bo zastąpić go ma blat kuchenny dochodzący do ramy okna… błędy w dopasowaniu wymiaru to temat na oddzielny artykuł, który z pewnością się tutaj pojawi.

Ciepłe nadproża a rolety zewnętrzne

Na etapie projektu możemy podpowiedzieć też kilka, nieraz bardzo istotnych rzeczy na które będzie za późno w momencie kiedy powstaną już mury. Przykładem tego są cofnięte nadproża, bądź nadproża systemowe. Zwykle dla konstrukcji budynku nie mają znaczenia 2 cm różnicy w głębokości nadproża. Cofnięcie go, gdy planujemy instalować rolety zewnętrzne których skrzynki ukryte będą w warstwie ocieplenia, może okazać się bardzo korzystne termicznie. Przy montażu powstanie luka pomiędzy skrzynką a nadprożem, gdzie zmieści się np. cienka ale wielowarstwowa folia Aluthermo. Dzięki temu zabiegowi wyeliminuje się mostki termiczne.

Kolory okien i innych elementów budynku

Inny temat: kolory. Jeśli kolor okien ma być dopasowany do innych elementów budynku, to warto pomyśleć o oknach przed wyborem dachówki. Odcieni takiego choćby antracytu jest wiele. Idealne dopasowanie kolorów dachu i okien jest bardzo trudne, a ci co widzą więcej barw niż przeciętnie są w stanie dostrzec mężczyźni, powiedzą że jest to niemożliwe. Mogą mieć rację, bo nawet ten sam kolor farby na różnych nawierzchniach i materiałach jest inny. Proponujemy zatem wybieranie koloru dachówki z naszym próbnikiem kolorów.

Z kolorami bywa też tak, że gdy Klient bierze pod uwagę dwa równoważne dla niego kolory, warto zastanowić się z którym wariantem łatwiej będzie dopasować kolejne elementy montowane po oknach, jak drzwi wejściowe i bramy garażowe. Mało popularne kolory okien, mogą sprawić że przy wyborze bramy będziemy ograniczeni do jednego producenta bram, który wcale nie jest tani.

Argumentów by jak najszybciej podzielić się z nami swoimi planami budowy domu jest dużo więcej, ale i my kończymy już pracę w tym roku!

c.d.n.

Wszystkiego dobrego! Oby spełniały się Wasze marzenia!